Madımak Katliamı Beyaz Perdeye Taşınacak


  • Sinema
  • 10 Tem 2014
  • ronurer
  • Okunma
  • Yorum Yok

Ulaş Bahadır’ın, Sivas katliamını anlatacağı filminin çekimleri başlıyor.Yeni Kuşak Sinemacılar’ın kurucularından yönetmen Ulaş Bahadır, Sivas’ta yaşanan Madımak Oteli katliamının filmini çekmeye hazırlanıyor. Ancak Bahadır, katliamı, o gün hayatını kaybeden 37 kişi arasındaki tek yabancı olan Hollandalı Carina Cuanna’nın hikâyesi üzerinden görüyor.

Yönetmen, 15 Ağustos’ta başlayacak “Carina’nın Günlüğü – Sivas’93″ adlı film için neden Cuanna’yı seçtiğini şu sözlerle anlatıyor: “Carina, bize dışarıdan bakan, ülkemize hayranlık duyan biriydi. Katliamda hayatını kaybetmeseydi beş ay sürecek bir tez araştırması yapacak, Türkiye kadınının toplumdaki yerini gözlemleyecekti. Bir yıl boyunca hızlandırılmış Türkçe dil eğitimi aldı. Amacı, Türk Kadını ve Toplumdaki Yeri başlıklı tezini hazırlamaktı. Ailesi Türkiye’ye gelmesine karşı çıktı ama o kararlıydı. 22 Haziran 1993’te Türkiye’ye geldi. Gelişinden 10 gün sonra, tüm dünyanın gözü önünde, beraberindeki 36 kişiyle birlikte yakılarak öldürüldü.”

ONLAR BİZİ DAHA NET GÖRÜYOR

Yönetmen Bahadır, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hiç kimseye konuşmayan Carina’nın ailesini ikna etmek için bir buçuk yıl uğraşmış. Film projesi ilerlerken Bahadır, Carina’nın ailesinin, katliamla ilgili davanın 20 yıldır çözülmemiş olmasından dolayı, Hollanda’da Türkiyelilerin düzenlediği anma gecelerine bile katılmadığını öğrenmiş. Çünkü aile, Türkiye adaletine güvenini yitireli çok uzun zaman olmuş. Yönetmen, ailenin bu hukuk komedisine bakışını şu sözlerle özetliyor:

“Dışarıdan bakıldığında insanı din adına yakan bir güruh ve buna izin verip dava sürecinde katilleri aklayan bir devlet var ortada. Ülkede ileri demokrasi nutukları atılırken; Cuannaların, ne kadar geride olduğumuzu çok daha net gördüğünü düşünüyorum.” Senaryoyu yazarken çok dikkatli olmaya çalıştığını ifade eden genç yönetmen, “İnsanların acılarını sömürmek yerine Carina’nın gözlemlerinden yola çıktım. 2 Temmuz’da neler yaşandı onu anlatmaya çalıştım” dedi.

Benzer Yazılar

Leonardo DiCaprio Belgesel Çekecek

Ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Kanada’da çevre konulu belgesel çekecek. Son filmi The Wolf of Wall Street ile Oscar’a aday gösterilen DiCaprio, Alberta eyaletindeki petrol kumu yataklarını incelemek üzere Fort McMurray kentine geldi. Daha önce Rahip Desmond Tutu, şarkıcı Neil Young ve ünlü yönetmen James Moore’un da incelediği petrol kumu yatakları, dünyadaki doğal hayat ve çevre...

52. New York Film Festivali

Film Society of Lincoln Center tarafından bu yıl 52.’si düzenlenecek olan New York Film Festivali’nin belgesel bölümü kapsamında gösterilecek belgesel filmler belli oldu. Oldukça zengin bir programa sahip olan belgesel filmler arasında Ethan Hawke, Albert Maysles, Joshua Oppenheimer ve Martin Scorsese gibi sinemacıların belgeselleri yer alıyor. Festivalin Seçim Komitesi Başkanı NYFF Direktörü Kent Jones; “Festivalin belgesel bölümü he sene...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Sinefok Facebook

Giriş

Son Yorumlar