11. Paris Türkiye Filmleri Festivali


  • Sinema
  • 27 Mar 2014
  • ronurer
  • Okunma
  • Yorum Yok

Paris Türkiye Filmleri Festivali’nin 11. si, 5-13 Nisan tarihleri arasında Fransa’da 1968 kuşağı sinemacılarının uğrak yeri olarak bilinen ”Quartier Latin”  mahallesinde bulunan ”Les Trois Luxembourg” sinemasında gerçekleştirilecek.

Türkiyeli Yurttaşlar Meclisi (ACCORT),  Strasbourg’daki Odyssée Sineması ve Fransız Film Yönetmenleri Derneği (SFR)’nin  ortaklaşa düzenlediği festivale, Paris Belediyesi destek veriyor.

Bu yılki festivalde, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Ben O Değilim”, Mahmut Fazıl Coşkun “Yozgat Blues”, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu “Gözümün Nûru” ve Onur Ünlü’nün “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filmleri ilk kez Parisli sinemaseverlerle buluşacak. Lusin Dink’in “Saroyanland”, Batu Akyol’un “Türkiye’de Caz”  ve Can Candan’ın “Benim Çocuğum” isimli belgesel filmleri de festival süresince izleyicilerle buluşacak.

Festivalde ayrıca Atalay Tasdiken’in “Meryem”, Tolga Örnek’in “Senin Hikayen”, Erhan Kozan’ın “Halam Geldi”, Serdar Akar’ın “Behzat Ç. Ankara Yanıyor” filmleriyle, Fransız sanatçı Clarisse Hahn’ın uluslararası başarı kazanan belgeseli “Kurdish Lover” gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

Yine festival kapsamında, Montrouge Sineması’nda yönetmen Fatih Akın’ın “Polluting Paradise” ve “Crossing the Bridge” isimli belgeselleri gösterilecek.

Benzer Yazılar

Leonardo DiCaprio Belgesel Çekecek

Ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Kanada’da çevre konulu belgesel çekecek. Son filmi The Wolf of Wall Street ile Oscar’a aday gösterilen DiCaprio, Alberta eyaletindeki petrol kumu yataklarını incelemek üzere Fort McMurray kentine geldi. Daha önce Rahip Desmond Tutu, şarkıcı Neil Young ve ünlü yönetmen James Moore’un da incelediği petrol kumu yatakları, dünyadaki doğal hayat ve çevre...

52. New York Film Festivali

Film Society of Lincoln Center tarafından bu yıl 52.’si düzenlenecek olan New York Film Festivali’nin belgesel bölümü kapsamında gösterilecek belgesel filmler belli oldu. Oldukça zengin bir programa sahip olan belgesel filmler arasında Ethan Hawke, Albert Maysles, Joshua Oppenheimer ve Martin Scorsese gibi sinemacıların belgeselleri yer alıyor. Festivalin Seçim Komitesi Başkanı NYFF Direktörü Kent Jones; “Festivalin belgesel bölümü he sene...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Sinefok Facebook

Giriş

Son Yorumlar